OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY EMPATYCZNA KLASA
Koordynator projektu: Roxana Koźlakowska-Drybańska
Czas realizacji: październik 2024 r. – maj 2025 r.
Cele projektu:
Głównym celem Projektu jest kreowanie u dzieci i młodzieży postawy lojalności, współpracy i pomocy oraz rozwijanie umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób i reagowania na dany sposób zachowania.
Cele szczegółowe:
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY "MYSIA W EUROPIE"
Koordynator projektu: Anna Pawelczyk
Czas realizacji: od września 2022 r. do maja 2023 r.
Celem programu było:
Projekt zrealizowano w klasie I A w 5 pięciu blokach tematycznych. Jeden dla jednego kraju, począwszy od Polski. Uczniowie nie tylko wysłuchali opowiadań „Mysi”, która przenosiła wszystkich w podróż po kraju, ale sami aktywnie uczestniczyli w projekcie. Podczas „zwiedzania” Włoch zjedli przepyszna pizzę Margherite i dowiedzieli się, że nazwa tej pizzy nie jest przypadkowa, a pochodzi od imienia włoskiej królowej, a składniki związane są z kolorami włoskiej flagi.
Uczniowie stworzyli wieżę z ludzi- castells, charakterystyczną dla hiszpańskiego regionu Katalonii. Każdy z uczniów miał szansę poczuć się jak architekt i budowniczy podczas budowania wież inspirowanych wieżą Eiffla.
Natomiast język węgierski okazał się najtrudniejszym z dotychczas poznanych. Każdy uczestnik projektu dostał paszport, a na zakończenie projektu dyplom poświadczający udział i zdobyta wiedzę.
TRZYMAJ FORMĘ
Koordynatorzy projektu: Beata Stolarczyk, Jadwiga Sadowska
Realizatorzy projektu: wychowawcy klas, nauczyciele przedmiotów, pedagog szkolny, psycholog szkolny, pielęgniarka szkolna
Adresaci projektu: uczniowie i nauczyciele klas V – VIII, ich rodziny, środowisko lokalne.
Celem programu jest edukacja w zakresie kształtowania trwałych prozdrowotnych nawyków wśród dzieci i młodzieży szkolnej, ich rodzin
i środowiska lokalnego poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, czyli promocję aktywności fizycznej oraz prawidłowego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży.
Cele szczegółowe:
1. Poszerzenie wiedzy na temat zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, aktywności ruchowej.
2. Kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania dobrego zdrowia
i kondycji fizycznej.
3. Uświadomienie zagrożeń dla młodego organizmu – anoreksja, bulimia.
4. Propagowanie zdrowego trybu życia.
5. Zwiększenie aktywności ruchowej poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego oraz zawodach sportowych.
Cele wychowawcze:
• uczeń potrafi aktywnie wypocząć,
• uczeń zna higienę przygotowywania i spożywania posiłków,
• uczeń pogłębia zainteresowanie problematyką prozdrowotną,
• uczeń przekazuje zdobytą wiedzę swojej rodzinie, rówieśnikom.
Program realizowany był zgodnie z opracowanym harmonogramem. W październiku odbył się w szkole „Dzień warzyw i owoców”. Tego dnia wszystkie klasy przygotowywały zdrowe przekąski.
Zasady zdrowego odżywiania oraz higienicznego trybu życia uczniowie poznawali na lekcjach różnych przedmiotów szkolnych, godzinach wychowawczych czy zajęciach z pedagogiem szkolnym. Dzieci poznały podstawy teoretyczne racjonalnego odżywiania, ale również nauczyły się wykrywać skrobię w różnych produktach spożywczych i bardzo się zdziwiły, gdy wykryły ją w tak lubianych parówkach. Ósmoklasiści przekonali się „Dlaczego alkohol jest zły?” wykonując na lekcjach chemii proste doświadczenia, a uczniowie klas siódmych wiedzą już jak sprawdzić, gdzie jest więcej witaminy C. Wyniki eksperymentu również były zaskakujące, bo najwięcej witaminy C ma sok z czarnej porzeczki, a nie z cytryny.
Uczniowie klasy IVA byli dokładnie zmierzeni i zważeni przez pielęgniarkę szkolną, a dane te wykorzystali na lekcji matematyki, podczas której liczyli wskaźnik BMI.
W marcu uczniowie klas siódmych wzięli „etykiety pod lupę”. Podzieleni na grupy przystąpili do projektu, którego celem było przeanalizowanie etykiety wybranego produktu spożywczego, a następnie opisanie jego składu ze szczególnym zwróceniem uwagi na dodatki chemiczne i ich wpływ na zdrowie człowieka. Każdy zespół wykonał plakat, a następnie zaprezentował swoje informacje kolegom z klasy czwartej.
W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły byli bardzo aktywni. Przez cały rok szkolny uczestniczyli w akcji „Płynę po zdrowie” - około 50 wyjazdów na basen. Uczestniczyli w różnorodnych zawodach sportowych: unihokej, sztafetowe biegi przełajowe, koszykówka, piłka nożna.
W kwietniu zorganizowano akcję „Marszem po zdrowie”, a czerwcu „Rowerem po zdrowie” w ramach, której odbyły dwie wycieczki rowerowe do Mrzeżyna.
W marcu nauczyciel plastyki zainicjował w klasach V wykonanie makiet „Talerza zdrowego żywienia”. Psycholog szkolny przeprowadził zajęcia na temat stresu i radzenia sobie z nim.
W czerwcu uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z panią dietetyk, podczas którego poznali „Fakty i mity o odchudzaniu”.
Podczas „Rodzinnego festynu” uczniowie degustowali zdrowe potrawy, sami przygotowywali „kanapkę z pomysłem” oraz najdłuższą zdrową kanapkę – rekordzistka miała około 150 cm długości i była pyszna.
Koło teatralne przygotowało przedstawienie „Piknik witaminek”, które zobaczyła cała społeczność szkolna.
Opiekunowie wolontariatu szkolnego współtworzyli grupę na FB „Dziel się pysznie” dla wszystkich, którzy nie lubią marnować jedzenia. Uczniowie wzięli udział w dwóch konkursach tematycznych: Konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia oraz „Moje zdrowie – mój skarb”. Przez cały rok na szkolnym korytarzu wykonywane były gazetki ścienne propagujące zdrowy i aktywny tryb życia.
BIEG PO ZDROWIE
Koordynator: Marta Karman – Szozda
Realizator: Marta Karman - Szozda
W roku szkolnym 2022/2023 klasa 4b uczestniczyła w realizacji programu Bieg po zdrowie . Był to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z ekspertami.
Główne cele programu to:
Zajęcia z młodzieżą realizowane były za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących dostosowanych do wieku odbiorców. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Podczas zajęć dzieci dyskutowały, wymieniały doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły. Przeprowadzały wywiady z osobami niepalącymi, liczyły koszty palenia papierosów, pracowały w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów oraz tworzyły komiksy z bohaterami programu. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w życiu codziennym.
ZDROWE ZĘBY MAMY - MARCHEWKĘ ZAJADAMY
Koordynator: Anna Pawelczyk,
Realizator: Anna Pawelczyk oraz Anna Zawada.
W drugim półroczu roku szkolnego 2021/2022 w oddziale "0" został zrealizowany wojewódzki program higieny jamy ustnej i profilaktyki próchnicy zębów pt. "Zdrowe zęby mamy- marchewkę zajadamy" pod patronatem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryficach.
Zajęcia z dziećmi objęły 4 bloki tematyczne:
1. "Zdrowe ząbki i piękny uśmiech"
2."Co lubią gryźć zdrowe ząbki?"
3. "Wizyta u stomatologa to fajna przygoda"
4. "Pamiętaj o myciu ząbków"
Celem programu było zwrócenie uwagi dzieciom oraz ich rodzicom na profilaktykę próchnicy oraz higienę jamy ustnej. Rodzice otrzymali materiały informacyjne. Dzieci poznały zasady mycia zębów, które przekazała im Pani z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej W Gryficach. Na zajęciach zgodnie z blokami tematycznymi uczniowie dowiedzieli się czym jest próchnica, jak dbać o zdrowie zębów, jakie produkty spożywcze wpływają korzystnie na nasze zęby, a które im szkodzą, dowiedziały się jak wygląda gabinet stomatologiczny, jakimi narzędziami posługuje się stomatolog.
Podczas zajęć dzieci tworzyły prace plastyczne zgodne z tematem, kubeczki do mycia zębów
z własnym logo, zjadły zdrowe śniadanie, które było wielką zabawą. Wszyscy wspólnie stworzyli plakaty na gazetkę szkolną- trafnie dzieci rozmieściły produkty zdrowe i te niekorzystnie wpływające na zdrowie zębów.
Na zakończenie programu dzieci wysłuchały bajki "Benio u dentysty" i obiecały, że będą teraz jeszcze bardziej i regularnie dbać o ząbki.
|
|
|
|
|
|
PROGRAM PROFILAKTYCZNY CUKIERKI
Koordynator projektu: Katarzyna Sańda
Program „Cukierki” przeznaczony jest dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Opiera się na bajce profilaktycznej o tym samym tytule autorstwa Agnieszki Grzelak. Opracowany został przez Fundację Homo Homini im. Karola de Foucauld we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Celem programu jest przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat środków zagrażających zdrowiu i życiu, kształtowanie postawy dystansu w relacjach z nieznajomymi oraz rozwijanie u uczniów postawy zaufania do rodziców, nauczycieli oraz innych pracowników szkoły, jako osób mogących udzielić pomocy w trudnych sytuacjach.
Pod koniec maja i na początku czerwca w klasach drugich i trzecich przeprowadzone zostały zajęcia w ramach programu profilaktycznego „Cukierki”.
Uczniowie wysłuchali bajki profilaktycznej pt. „Cukierki” autorstwa Agnieszki Grzelak. Wymieniali się swoimi spostrzeżeniami na temat treści. Wspólnie poszukiwali sposobów zachowania w podobnych sytuacjach. Odgrywali scenki. Wskazywali osoby oraz instytucje, do których można zwrócić się z prośbą o pomoc.
Na zakończenie zajęć wykonały rysunki, znaki ostrzegawcze oraz plakaty związane z omawianym tematem.
|
|
SZKOŁA DOBREGO WYCHOWANIA
Koordynator konkursu: Magdalena Łęska.
W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego konkursu pt. "Szkoła Dobrego Wychowania". Za nami wiele zadań, projektów i działań.
W ramach tego konkursu przeprowadziliśmy szereg pogadanek z uczniami na temat dobrego i złego wpływu środowiska na wychowanie i zachowanie młodego człowieka, zorganizowaliśmy ogólnoszkolny konkurs wiedzy na temat savoir-vivre, opracowaliśmy zadanie nt. "Moje zachowanie świadczy o mnie". Pod koniec roku szkolnego wystawiliśmy przedstawienie teatralne pt. "Na królewskim dworze - o dobrym wychowaniu". Ponadto uczniowie wykonali wiele prac plastycznych dotyczących prawidłowego i ubioru dostosowanego do danej sytuacji oraz miejsca pt. "Mój wygląd świadczy o mnie". Zwieńczeniem podejmowanych działań było utworzenie Szkolnej Karty Dobrego Zachowania.
|
|
|