SZKOLNY KLUB RUMMIKUB
Autor: V. Michowska
Opiekunowie: nauczyciele matematyki, inni zainteresowani nauczyciele.
Czas trwania: Cały rok szkolny 2024/2025 z możliwością kontynuacji w kolejnych latach.
Cel Innowacji: Stworzenie Szkolnego Klubu Rummikub w celu rozwijania umiejętności matematycznych, logicznego myślenia oraz współpracy w grupie wśród uczniów szkoły podstawowej.
Grupa docelowa: Uczniowie szkoły podstawowej od klasy 4 do 8.
Etapy realizacji
1. Faza przygotowawcza (pierwsza połowa września)
2. Faza organizacyjna (druga połowa września)
3. Faza wdrożeniowa (październik- grudzień)
• Pierwsze spotkania klubu.
• Wprowadzenie do zasad gry.
• Organizacja wewnętrznych mini-turniejów.
4. Faza rozwoju (styczeń – marzec)
• Organizacja Szkolnej ligi Rummikub.
• Zajęcia ze strategii gry.
• Współpraca z lokalnymi organizacjami i sponsorami.
5. Faza kulminacyjna (kwiecień – czerwiec)
• Finał Szkolnej ligi Rummikub.
• Wyłonienie i nagrodzenie najlepszych graczy.
6. Faza podsumowania (czerwiec)
• Podsumowanie roku w klubie.
• Wręczenie dyplomów i nagród.
• Planowanie działań na kolejny rok szkolny.
• Gry i zabawy dydaktyczne.
• Turnieje i ligi.
• Warsztaty i szkolenia.
• Dyskusje i analizy gier.
• Zestawy do gry Rummikub.
• Tablice wyników.
• Dyplomy i nagrody dla uczestników.
• Materiały promocyjne (plakaty, ulotki).
• Ankieta ewaluacyjna wśród uczestników i opiekunów.
• Analiza wyników w turniejach i ligach.
• Obserwacja postępów w umiejętnościach matematycznych i społecznych uczestników.
JA TEŻ TO POTRAFIĘ!
Autor: Magdaleną Łęska
Czas trwania: od 1 lutego 2024 r do 22 grudnia 2024 r.
Program innowacyjny przeprowadzony zostanie podczas zajęć rewalidacyjnych i zajęć dodatkowych
Innowacja pedagogiczna realizowana będzie: od 1 lutego 2024 r do 22 grudnia 2024 r.
Wprowadzenie:
Innowacja pedagogiczna ‘’ Ja też to potrafię” opiera się na zachęcaniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi do dzielenia się swoimi umiejętnościami i zdobytą wiedzą z innymi uczniami i wprowadzenie ich w życie szkoły.
Wszyscy chcemy, żeby uczeń podczas zajęć rewalidacji, zajęc dodatkowych podczas wykonywania ćwiczeń usprawniających jego zaburzone funkcje rozwijał swoją wiedzę o świecie i doświadczał przekonania o swojej wartości i znaczeniu.
Doświadczenia kształtują osobowość ucznia. Jeśli więcej jest sukcesów, uczeń nabywa przekonania o tym, że jest zdolny do podejmowania i realizowania różnorodnych wyzwań.
Rozwój ucznia w przyjaznych, bezpiecznych warunkach, stwarza szanse łatwiejszego startu w dorosłe życie.
Opis zasadności wprowadzenia innowacji:
Głównym założeniem programu innowacji jest rozbudzenie zainteresowania otaczającym światem poprzez wykorzystanie dziecięcej otwartości w dzieleniu się pozytywnymi doświadczeniami. Program ma za zadanie zachęcić uczniów do odkrywania swoich talentów, zdobytych wiadomości i umiejętności. Dzięki tej innowacji może zmienić się także postrzeganie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi przez pozostałych uczniów. Niezbędne w procesie innowacyjnym jest dysponowanie tablicą do gazetek na szkolnym korytarzu.
Cele innowacji
Cele ogólne:
1. Motywowanie do włączania się uczniów życie szkoły
1. Doskonalenie podstawowych umiejętności szkolnych (czytanie, efektywna praca z tekstem, pisanie, wykonywanie podstawowych operacji na liczbach),
2. Rozwijanie umiejętności koncentracji uwagi (na konkretne zadanie),
3. Budowanie zasobu wiedzy ogólnej, wzmacnianie posiadanych zainteresowań oraz rozwijanie ciekawości poznawczej,
4. Doskonalenie sprawności grafomotorycznej, rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
5. Doskonalenie syntezy i analizy wzrokowej, wyobraźni przestrzennej, orientacji w czasie i przestrzeni,
6. Rozwijanie rozumowania arytmetycznego.
7.
Zasady innowacji:
Innowacja pedagogiczna odbywać się będzie od 1 lutego 2023r. do 22 grudnia
2024 r. podczas zajęć rewalidacji oraz zajęć dodatkowych.
Zajęcia prowadzone będą przez nauczyciela rewalidacji, pedagoga specjalnego.
Program innowacji jest również zgodny z podstawą programową szkoły podstawowej i będzie dostosowywany do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów.
Różnorodność ćwiczeń oraz ciekawa tematyka spotkań ma za zadanie pomóc dziecku w praktycznym rozwiązywaniu przez niego konkretnych zadań oraz dostarczyć mu wiele radości i ciekawych przeżyć.
Materiały do prowadzenia zajęć pochodzić będą z zasobów własnych nauczyciela.
Podczas zajęć wykorzystane zostaną pomoce dydaktyczne posiadane przez szkołę oraz przez każdego ucznia.
Ewaluacja programu:
Celem ewaluacji jest zdiagnozowanie obszarów sukcesów i niepowodzeń programu, poinformowanie rady pedagogicznej o wynikach programu. Osiągnięcia uczestników kontrolowane będą przede wszystkim w aspekcie praktycznym poprzez prowadzenie na bieżąco rozmów po zakończonych zajęciach. Taka bieżąca ewaluacja jest refleksją nad własną pracą i w razie potrzeby da możliwość dokonania niezbędnych zmian. W celu sprawdzenia przydatności i efektywności oraz atrakcyjności programu może zostać przeprowadzona ankieta, której wyniki zostaną przedstawione na radzie pedagogicznej.
Słówko tygodnia
Autor: Anna Porębska, Irena Wasilewska
Czas realizacji: rok szkolny 2023/2024
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie "Słówko tygodnia". Raz w tygodniu nauczyciele poloniści udostępniają uczniom wyraz, którego zdefiniowanie może sprawiać trudności. Cotygodniowe wprowadzanie „słówka tygodnia” jest związane z różnymi aktywnościami (używanie w mowie, piśmie, sprawdzenie znajomości znaczenia). Do tej pory uczniowie poznali słowa: obligatoryjny, tudzież, obiektywny.
Innowacja „ Słówko tygodnia” jest odpowiedzią na coraz częściej pojawiające się trudności związane z rozumieniem wypowiedzi czytanych i pisanych oraz brak różnorodności semantycznej komunikatów uczniów.
Cele innowacji:
Sprawozdanie z realizacji innowacji pedagogicznej "CYBERPRZEMOCY MÓWIMY NIE"
Autor: Agata Tarko
Czas realizacji: rok szkolny 2022/2023
W roku szkolnym 2022/2023 realizowany był autorski program profilaktyczno-edukacyjny pt. „Cyberprzemocy mówimy NIE!” . Program pt. Cyberprzemocy mówimy NIE! został opracowany z myślą o uczniach klas I-III. Uczniowie zostali objęci działaniami profilaktyczno-edukacyjnymi (pogadanki, warsztaty, pokazy krótkich filmów) w celu zapoznania ze zjawiskiem Cyberprzemocy oraz wypracowania reguł bezpiecznego i kulturalnego korzystania z Sieci.
Głównym celem programu jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do nowych technologii i Internetu oraz zwiększenie świadomości dzieci na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą technologie komputerowe i informacyjne.
Tematyka podzielona jest na poszczególne etapy:
- klasy 1 „Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu”
- klasy 2 „Wybieram dobrą stronę Internetu”
- klasy 3 „ Jesteśmy bezpieczni w Sieci”
Sprawozdanie z realizacji innowacji pedagogicznej z języka angielskiego dla uczniów klas IV "Reading as a window to a world"w roku szkolnym 2022/2023 r.
Autor: Marta Krawczyk
Czas realizacji: rok szkolny 2022/2023.
Informacje dotyczące innowacji:
Wprowadzana innowacja ma na celu rozpowszechnienie nauki języka angielskiego, a przede wszystkim umiejętności czytania ze zrozumieniem-zarówno książek anglojęzycznych, jak i różnego rodzaju tekstów pisanych oraz doskonalenie techniki czytania w języku obcym. Innowacja polegała na poszerzaniu wiadomości lingwistycznych oraz praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy poprzez tworzenie, analizowaniu wypowiedzi pisemnych. Realizacja programu innowacji pedagogicznej „Reading as a window to a world” skierowana jest dla uczniów klasy IV. Program realizowany był podczas zajęć lekcyjnych.
Cele ogólne:
• wspomaganie wszechstronnego rozwoju ucznia, poznanie różnych strategii uczenia się;
• rozbudzanie zainteresowań językiem angielskim;
Wnioski do dalszej pracy:
Sprawozdanie z realizacji innowacji pedagogicznej z języka angielskiego dla uczniów klas V-VI
w roku szkolnym 2022/2023 r.
Nauczyciel prowadzący: Anna Ronowicz
Czas realizacji: rok szkolny 2022/2023
Liczba uczniów zapisanych na zajęcia: 11 uczniów (6 uczniów z klasy 5a, 2 uczniów z klasy 5b oraz 2 uczniów z klasy 6c, 1 uczniów z klasy 6b). Liczba jest ruchoma w zależności od indywidualnych potrzeb (w ciągu roku z zajęć zrezygnowali: 1 uczeń klasy 6b oraz 1 uczeń klasy 5a). Na zajęcia uczęszczali zainteresowani uczniowie.
Ilość zrealizowanych godzin: 35. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu: w środy w godzinach 13:35-14:20 (7. godzina lekcyjna).
Stosowane metody i formy pracy:
Nauczycielka prowadząca zajęcia starała się, aby były one dla uczniów świetną zabawą i atrakcyjnie spędzonym wolnym czasem. Metody aktywizujące stosowane na zajęciach wpłynęły na aktywność i zaangażowanie uczniów. Ponadto, na zajęciach wykonywano plakaty, prace typu "projekt", wykorzystywano prezentacje multimedialne oraz materiały przygotowane przez prowadzącą zajęcia lub gotowe zestawy ćwiczeń przygotowane przez innych metodyków, a także wykorzystano gry językowe oraz strony internetowe wpierające nauczanie języków tj.: quizizz.com, quizlet.com, wordwall.net, liveworksheet.com.
Stopień realizacji celów:
Przeprowadzone zajęcia dały uczniom możliwość rozbudzania i rozwijania zainteresowań językiem angielskim. Celem głównym zajęć było rozwijanie uzdolnień uczniów i podniesienie poziomu kompetencji językowych. Podstawowymi celami programu było wzbogacanie wiedzy z zakresu gramatyki języka angielskiego, wzbogacenie słownictwa oraz zwiększenie motywacji do nauki języka angielskiego. Dzięki zajęciom uczniowie utrwalali wiedzę językową, rozwijali i kształcili umiejętności analogicznego myślenia, porównywania i wyciągania wniosków. Na zajęciach kształtowane były umiejętności wykorzystania języka angielskiego w sytuacjach życiowych oraz codziennych, wyrabianie dokładności, wytrwałości, odpowiedzialności i właściwego stosunku do pracy.
Do osiągnięcia postawionych sobie celów nauczycielka stosowała podczas zajęć ćwiczenia praktyczne, wykonywała różnorodne aktywności w celu znalezienia analogii, dokonania uogólnień i wyciągania wniosków. Realizacja zajęć wpłynęła na lepsze osiągnięcia, aktywność i oceny podczas regularnych lekcji języka angielskiego tych uczniów, którzy regularnie uczestniczyli w zajęciach dodatkowych.
Należy nadmienić, iż nadrzędnym celem było wprowadzenie nauki gramatyki angielskiej
w sposób zrozumiały i jawny dla ucznia. Zdobyta wiedza bezpośrednio wpłynęła na lepsze wyniki w testach sprawdzających wiedzę uczniów podczas regularnych zajęć z języka angielskiego.
Mocne strony zajęć:
Słabe strony zajęć:
Efekty:
WNIOSKI:
Rozwijanie komunikacji językowej
Autor: Justyna Pietrzak.
Czas realizacji: do maja 2022 r.
Innowacja „Rozwijanie komunikacji językowej” ma na celu prowadzenie specjalistycznych zajęć dla uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2020/2021 do klasy pierwszej.
Nauczyciele klas I-III zdecydowanie mogą potwierdzić, iż opanowanie na pewnym poziomie mowy jest warunkiem rozwoju mowy pisanej. Umiejętność pisania rozwija się na podłożu sprawności językowych uczniów i nie są to dwa odrębne systemy. Język i pismo wzajemnie się warunkują i na siebie oddziałują w procesie rozwoju dzieci. Z tej kolejności można wysnuć oczywisty wniosek, iż wszelkie trudności w zakresie sprawności językowej przekładają się na pozostałe trudności edukacyjne ucznia. Warto, zatem dokonać badania rozwoju języka uczniów, aby przeanalizować omówione zjawisko i wprowadzić działania zaradcze w formie zarówno zajęć specjalistycznych dla uczniów z trudnościami oraz zajęć rozwijających uzdolnienia dla uczniów o wysokich kompetencjach językowych.
Zajęcia prowadzone będą w oparciu o aktywizujące metody pracy : metoda integracji sensorycznej, Metoda Dobrego Startu (MDS) Marty Bogdanowicz przy wykorzystaniu wystandaryzowanego narzędzia diagnostycznego.
Przygoda z językiem i kulturą rosyjską
Autor: Magdalena Wołoszyn
Celem programu jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju ucznia, rozbudzanie zainteresowań językiem i kulturą rosyjską, rozpoznawanie i rozwijanie umiejętności językowych oraz kształtowanie postawy otwartości wobec innych kultur. Zajęcia skierowane są dla chętnych uczniów z klas I – VII. Program realizowany jest w ramach zajęć świetlicowych w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo.
Cyberprzemocy mówimy nie
Autor: Agata Tarko.
Głównym celem programu jest edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii oraz: zwiększenie świadomości dzieci na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą technologie komputerowe i informacyjne, kształtowanie odpowiedniej postawy kulturalnego korzystania z Internetu i telefonu komórkowego, poznanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz postępowania w przypadku bycia ofiarą lub świadkiem. Program został opracowany z myślą o uczniach klas I-III. Uczniowie zostaną objęci działaniami profilaktyczno-edukacyjnymi (pogadanki, warsztaty, pokazy krótkich filmów) w celu zapoznania ze zjawiskiem Cyberprzemocy oraz wypracowania reguł bezpiecznego i kulturalnego korzystania z Sieci. Zajęcia trwają 45 minut i będą przeprowadzone w ramach zajęć lekcyjnych z psychologiem szkolnym.