Procedura postępowania w sytuacjach nieusprawiedliwionej absencji ucznia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Trzebiatowie
1. W przypadku stwierdzenia nieobecności ucznia w szkole przez kolejnych 7 dni lekcyjnych i braku informacji o przyczynie jego nieobecności, wychowawca klasy zobowiązany jest do skontaktowania się z rodzicami/prawnymi opiekunami dziecka, w celu wyjaśnienia powodów jego absencji.
2. W razie braku reakcji ze strony rodziców/ prawnych opiekunów ucznia, wychowawca przekazuje pisemne wezwanie rodzica do szkoły z podaniem konkretnego terminu spotkania, celem wyjaśnienia przyczyn nieobecności ucznia (zał. nr 1).
Jednocześnie informuje o sytuacji pedagoga szkolnego.
Ze spotkania z rodzicem/prawnym opiekunem należy sporządzić notatkę.
Pod notatką podpisują się wszystkie osoby biorące udział w spotkaniu.
O podjętych działaniach wychowawca informuje dyrektora szkoły.
3. W przypadku stwierdzenia nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50 % należy podjąć następujące działania:
Dla celów dowodowych konieczne jest takie doręczenie upomnienia, aby można było ustalić dzień, w którym doręczenie nastąpiło (zwrotne potwierdzenie odbioru).
4. Dalsze nierealizowanie obowiązku szkolnego przez ucznia, skutkuje złożeniem do Sądu Rodzinnego – Wydział Rodzinny i Nieletnich wniosku o wgląd w sytuację rodzinną i wychowawczą ucznia oraz wydanie odpowiednich zarządzeń opiekuńczych. Wniosek do sądu sporządza pedagog szkolny w porozumieniu z wychowawcą ucznia.
5. W przypadku konieczności skierowania sprawy na drogę egzekucji administracyjnej (niezastosowania się do wezwania mimo upływu terminu określonego w upomnieniu, czyli w dalszym ciągu nie realizowania przez dziecko obowiązku szkolnego) – po upływie 7 dni, od dnia doręczenia upomnienia– dyrektor szkoły (,,wierzyciel’’) wystawia tytuł wykonawczy, sporządzony (w 2 egz.) na podstawie art. 27 § 1 ustawy egzekucyjnej.
Wzór tytułu wykonawczego ustalono na podstawie zał. Nr 24 do rozporządzenia. Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2001 r. ( DZ.U. Nr 137, poz.1541 ze zm.) ( zał. nr 3).
6.Następnie dyrektor szkoły występuje z wnioskiem o wszczęcie egzekucji administracyjnej ( zał. nr 4).
Ponieważ egzekucja w omawianym przypadku posiada obowiązek o charakterze niepieniężnym, dyrektor – wierzyciel powinien wskazać we wniosku środek egzekucyjny, którym jest grzywna w celu przymuszenia (art. 28 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji).
Grzywnę nakłada się na ustawowego przedstawiciela dziecka, tj. rodziców/prawnych opiekunów. Grzywna w celu przymuszenia może być nakładana kilkakrotnie (art.120,121 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji).
9. Wniosek oraz tytuł wykonawczy z załączoną kserokopią upomnienia i dowodem jego doręczenia (art.26§1, art.27§3 ustawy egzekucyjnej) składa się w organie egzekucyjnym, którym jest Burmistrz Trzebiatowa.
10. Organ egzekucyjny- Burmistrz Trzebiatowa – nakłada grzywnę w celu przymuszenia (art.122 ustawy egzekucyjnej) i doręcza zobowiązanemu:
- odpis tytułu wykonawczego,
- postanowienie o nałożeniu grzywny
11. Zobowiązanemu (rodzicowi ucznia niespełniającego obowiązku szkolnego) służy prawo zgłoszenia zarzutów i wniesienia zażalenia w sprawie prowadzenia całego postępowania egzekucyjnego (art.33,34 w/w ustawy) oraz prawo wniesienia zażalenia na postanowienie o nałożeniu grzywny.
W art. 59 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji określono przypadki, w których postępowanie egzekucyjne podlega umorzeniu.
W razie wykonania obowiązku określonego w tytule wykonawczym (regularnego posyłania dziecka do szkoły), nałożone, a nieuiszczone lub nieściągnięte grzywny w celu przymuszenia podlegają umorzeniu (art.125 w/w ustawy).
Wprowadzono zarządzeniem dyrektora szkoły nr ………..…z dnia ………. r.
ZAŁ. NR 1 - WZÓR WEZWANIA
Państwo (Pani) (Pan)
......................................................................................
(imię i nazwisko lub imiona i nazwiska rodziców albo opiekunów dziecka)
......................................................................................
(adres zamieszkania)
WEZWANIE
W związku z przedłużającą się niewyjaśnioną nieobecnością w szkole ucznia/ uczennicy ………………………………………………………………………………
(imię i nazwisko ucznia/ uczennicy)
na podstawie art. 18 i art. 20 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami) wzywam Panią/ Pana/ Państwa do niezwłocznego wyjaśnienia przyczyn nieobecności i zgłoszenie się w …………………………………………………………………………………………………..
(nazwa i adres szkoły)
w dniu ……………………………………. o godz. …………
W przypadku niedopełnienia obowiązku zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne lub wyjaśnienia przyczyn nieobecności, podjęte zostaną przez szkołą dalsze działania postępowania egzekucyjnego.
...................................................................
(podpis dyrektora lub osoby przez niego upoważnionej
z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego)
Otrzymują:
(rodzice/ opiekunowie dziecka)
a/a
ZAŁ. NR 2 - WZÓR UPOMNIENIA
Państwo (Pani) (Pan)
......................................................................................
(imię i nazwisko lub imiona i nazwiska rodziców albo opiekunów dziecka)
......................................................................................
(adres zamieszkania)
UPOMNIENIE
Na podstawie art. 15 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968 z późn. zmianami), w związku z art. 20 oraz art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zmianami) wzywam ................................................................... ...........
/jak wyżej - rodzice lub opiekunowie prawni/,
do realizacji obowiązku szkolnego poprzez dopełnienie czynności związanych z
posyłaniem...................................................……………………………………………… na zajęcia szkolne. (imię i nazwisko ucznia/)
Niespełnienie wymienionego obowiązku spowoduje po upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia, skierowanie sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego
...................................................................
(podpis dyrektora lub osoby przez niego upoważnionej
z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego
Otrzymują:
(rodzice albo opiekunowie dziecka)
ZAŁ. NR 3 - TYTUŁ WYKONAWCZY