Nawigacja

ŚWIETLICA SZKOLNA BIBLIOTEKA SZKOLNA REGULAMIN ŁĄCZNIKÓW Z BIBLIOTEKĄ

ŚWIETLICA I BIBLIOTEKA SZKOLNA

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Mój zeszyt czytelniczy - wyniki konkursu

Całoroczny konkurs czytelniczy pt. „ Mój zeszyt czytelniczy” dla klas I- III dobiegł końca . W prowadzonym zeszycie uczestnicy opisywali i ilustrowali przeczytane przez siebie książki. Jury w składzie p. Karolina Zielińska, p. Joanna Sieczkowska i p. Anna Stasiak oceniały  estetykę, poprawność zapisu, pomysłowość oraz liczbę przeczytanych książek.

Z przyjemnością informujemy, że uczennice :

Paulina Skibińska z kl. II c i Liliana Łęska z kl.  I b otrzymały taką samą liczbę punktów i zajęły ex aequo I miejsce.

II miejsce Wojciech Burak z kl. I b

Gratulujemy  i dziękujemy za udział, inicjatywę i systematyczną pracę.

Wasze przepiękne zeszyty to jedna z najciekawszych form promocji czytelnictwa.

              

Pasowanie na czytelnika

Uczniowie klas pierwszych przez cały rok odwiedzali bibliotekę i poznawali zasady korzystania z jej zasobów. Zdobyte umiejętności , znajomość wszystkich liter alfabetu zaprezentowali podczas uroczystości PASOWANIA NA CZYTELNIKA, która odbyło się  w piątek 19.05.2023 r.
Starsi koledzy i koleżanki przygotowali na tę okoliczność  zabawną inscenizację o Molach Książkowych, które po zjedzeniu książek rozbolały brzuchy . Z życiem ledwo uszła sama Królowa Książka, która została zaatakowana przez latające  bestie tuż po powitaniu gości . Mole dowiedziały się od Wróżki, że to książki z pomylonymi tytułami były powodem problemów żołądkowych, aby uniknąć kłopotów na przyszłość, zwróciły się z prośbą o pomoc do pierwszoklasistów, którzy poprawiali błędy w tytułach i dopasowywali nadgryzione ilustracje do książek .
Po części artystycznej Królowa Książka dokonała pasowania, uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki po czym wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy przy piosence „Pociąg do książki”.
Na koniec tego przebiegającego w miłej atmosferze spotkania nasi najmłodsi czytelnicy obiecali, że zostaną stałymi bywalcami biblioteki i tak jak Mole będą  pochłaniać tony książek ;).

                   

Wiosna w bibliotece

Wiosenne miesiące podczas zajęć koła bibliotecznego mijają pracowicie. Uczennice wykonywały prace plastyczne związane z świętami, akcjami i konkursami przypadającymi na ten okres tj. Światowy Dzień Autyzmu, Święta Wielkanocne,  Majowe Święta Narodowe. Konkurs Mistrz Pięknego Czytania był inspiracją do nauki samodzielnego wyszukiwania fragmentów z książek i doskonalenia umiejętności czytania. W kwietniu zakończył się całoroczny konkurs „Mój zeszyt czytelniczy”, dzięki któremu biblioteka nabyła przepięknie wykonane prace promujące czytelnictwo. Ponadto trwają spotkania z uczniami klas II i III, którzy przygotowują krótką inscenizację dla pierwszoklasistów.
W maju przypada Tydzień Bibliotek i  Dzień Bibliotekarza, o którym pamiętali nasi uczniowie obdarowując bibliotekę laurkami, za które bardzo dziękujemy.

                    

                         

                        

Mistrz Pięknego Czytania

28  kwietnia 2023 r. w ramach obchodu Roku Wisławy Szymborskiej biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs „ Mistrz Pięknego Czytania”. Uczniowie, którzy tego dnia zaprezentowali swoje umiejętności czytelnicze,  potwierdzili słuszność słów naszej noblistki , że „ Czytanie książek , to najlepsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych :

•  I (klasy I-III) – 15 uczestników,

• II (klasy IV- VIII) – 9  uczestników,

Jury konkursu wysłuchało pięknie czytanych fragmentów książek i oceniło występy dzieci kierując się następującymi kryteriami: wyrazistość
i dykcja, interpretacja tekstu, bezbłędność i płynność czytania oraz ogólne wrażenie artystyczne .

 W kategorii klas I- III

 Tytuł „ Mistrza Pięknego Czytania” otrzymała Nina Janul  z kl. III b  

II miejsce Tomasz Broma z kl. III a

III miejsce Joanna Szumna z kl III b

Wyróżnienia otrzymały :

Liliana Łęska z kl. I b

Zosia Zubrewicz z kl. III a

Marcelina Gutkowska z kl. Ib

W kategorii kl. IV- VIII

Tytuł „ Mistrza Pięknego Czytania” otrzymała –  Anna Sobczak z kl. IVa

II miejsce Hania Pilczuk z kl. IV a

III miejsce Solomiya Plets z kl.VII b

Wyróżnienia otrzymały :

Maja Terkalska z kl. IV a

Antonina Bielecka z kl. VII b

Stefaniya Plets z kl. VII b

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zainteresowanie i udział w konkursie, zwycięzcom serdecznie gratulujemy.


                   

 

Pokażę Wam, co czytam - akcja czytelnicza 

Kolejne uczennice zaprezentowały w ramach akcji swoje literackie spotkanie z książką wypożyczoną w naszej bibliotece szkolnej.

Julka Buczkowska  z 4 B opowiedziała o przygodach  Karolka, znanego jako Koszmarny Karolek, ukazanych w książce „Koszmarny Karolek i klątwa kanibala” autorstwa Franceski Simon, a jej koleżanka z klasy, Hania Pszczoła przedstawiła książkę pt. Historia Buddy’ego. Oczami psa, której autorką jest Blake Morgan.

       

Z kolei Antosia Bielecka z klasy 7B przedstawiła swojej klasie powieść pt. Figgrotten, której autorką jest April Stevens. Widać było, że książka wywarła spore wrażenie na czytelniczce, która zwróciła uwagę   na takie  problemy ukazane w utworze,  jak żałoba po śmierci ważnej osoby, samotność, dojrzewanie młodego człowieka. Figgroten to książka „po prostu magiczna” [cytat z recenzji umieszczonej przez New York Times”

 

 

 

LITERACKI KONKURS CZYTELNICZY

W ostatnim tygodniu zostały wręczone dyplomy i nagrody dla uczestniczek literackiego konkursu czytelniczego: Zimowe opowiadanie z książką w tle.
Miło mi ogłosić, że laureatkami konkursu zostały: Hania Pilczuk z klasy 4a oraz Antonina Bielecka z  klasy 7b. Uczestnikom dziękuję za udział w konkursie i serdecznie gratuluję.

WIZYTA KLASY 1C W BIBLIOTECE

                      

MALI BIBLIOTEKARZE

Zimowe miesiące już za nami. Wykorzystaliśmy ten czas na zdobywanie praktycznych umiejętności potrzebnych w bibliotece. Obkładanie książek śliską folią, klasyfikowanie i rozmieszczanie egzemplarzy na półkach w poszczególnych działach okazały się nie lada wyzwaniem dla najmłodszych „bibliotekarzy”, którzy wspaniale poradzili sobie z zadaniami.

                     

Pokażę Wam, co czytam - akcja czytelnicza 

NAJGORSZE DZIECI ŚWIATA I OLIVER TWIST

Trwa akcja czytelnicza pt. Pokażę wam, co czytam. Kolejne uczennice przedstawiły swoje literackie spotkanie z książką wypożyczoną w naszej bibliotece szkolnej. 
Krysia Szpringer zaprezentowała książkę  Davida Williamsa pod jakże przewrotnym tytułem: Najgorsze dzieci świata.

                                                                                         

Poznajcie pięciu paskudnych chłopaków i pięć podłych dziewczyn!

Jest wśród nich KANAPOWA KRYŚKA, wielbicielka wszelkich programów telewizyjnych i STACH ŚLICZNOTOK, tonący we własnych kłopotach podczas szkolnej wycieczki. A także WICIO WSZARZ, który chciał zostać superłotrem!

Książka zawiera całą kolekcję opowiadań o najgorszych szelmach i psotnikach, do tego zawiera mnóstwo wspaniałych ilustracji. Jest pięknie wydana, kolorowa i bawi do łez. Zapraszamy do czytania

                  

Drugą propozycję czytelniczą zaprezentowała Hania Pilczuk, która wybrała do poczytania klasykę literacką w postaci powieści Charlesa Dickensa pt. Oliver Twist w wersji uproszczonej adaptacji dla dzieci.

Hania opowiedziała i o książce, i o jej autorze. Dorzuciła parę słów o bohaterze, jego niezwykłych przygodach, zwróciła uwagę na ponadczasowe wartości tego utworu. Zachęciła do czytania innych utworów tego autora.

                                                                       

Obie prezentacje były bardzo interesujące. Brawo!

NAJGORSI NAUCZYCIELE ŚWIATA

Ruszyła akcja czytelnicza pt. Pokażę wam, co czytam. Jako pierwsza zaprezentowała się uczennica klasy 4 A Maja Terkalska, która opowiedziała o swojej przygodzie z książką Davida Walliamsa pt. Najgorsi nauczyciele świata. Jej wystąpienie zostało bardzo przychylnie przyjęte przez kolegów z klasy oraz panią od polskiego. Książkę wypożyczyła oczywiście w naszej bibliotece szkolnej. BRAWO!

Myślisz, że masz miernych nauczycieli? Nie oceniaj ich tak surowo! Poczekaj, aż wpadniesz na konsultacje do tego pokoju nauczycielskiego.
Oto dziesięć opowiadań o najwredniejszych belfrach. Sprawią one, że w radosnych podskokach pobiegniesz do swojej szkoły.
Doktor Dreszcz to pół człowiek, pół potwór… Za nim czai się Panna Wnerw. Jest ZAWSZE wściekła i wpada w szał kar…

A tam ktoś schował się w szufladzie. To pan Strachulski. Przerażają go… jego uczniowie!

Opowiadania można czytać w dowolnej kolejności i wracać do tych, które najbardziej się spodobają czytelnikowi.

                                                     

 

Godzina czytania w bibliotece

Szkolne Koło Biblioteczne - grudzień 2022 r.

Wieczór pełen cudów

„Wieczór pełen cudów”  Joanny Jagiełło, to książka, której fabuła towarzyszy nam podczas grudniowych zajęć. Nadając drugie życie zniszczonym okładkom  książek, projektując mikołajkowe czapki dla przebywających w bibliotece świeżaków i przygotowując świąteczne dekoracje śledzimy  losy Marcela,  który przestał już wierzyć w Świętego Mikołaja. Czy magia wigilijnego wieczoru odmieni przekonania chłopca? Sami jesteśmy ciekawi? My wierzymy w Świętego Mikołaja i w magię książek. Zapraszamy do biblioteki wszystkich, którzy  jeszcze nie zaopatrzyli się w dobrą lekturę na świąteczną przerwę.

                   

Bibioteka szkolna - grudzień 2022 r.

Biblioteka szkolna na ul. Wodnej 2 mieści się obecnie w sali nr 16 / 1 piętro/. Zapraszamy.

                                                                 

 

Szkolne Koło Biblioteczne - listopad 2022 r.

Kartki uśmiechajki

Szkolna Grupa Pozytywnego Myślenia przedstawiła propozycję wykonania kartek z pozytywną energią, które zostaną przekazane  do Szpitala Szczecin- Zdroje na Oddział Psychiatrii Dziecięcej
i Młodzieżowej . Jest temat- jest działanie. Zainspirowane zagadnieniem dzieci od razu przystąpiły do działania. Z serca płynące życzliwe słowa, które mogą przynieść ukojenie i wywołać uśmiech będących w trudnej sytuacji dzieci,  uwieczniły na samodzielnie wykonanych pracach. Pomysłów pojawiło się ogrom, zabrakło jak zwykle czasu do zrealizowania wszystkich. Liczymy, że zainspirujemy pozostałych do przyłączenia się do tak pozytywnej akcji. POZYTYWNIE NASTAWIENI, EMANUJĄCY POZYTYWNĄ ENERGIĄ UCZESTNICY SZKOLNEGO KOŁA BIBLIOTECZNEGO.
             

 

Światowy Dzień Tolerancji

„Światowy Dzień Tolerancji”  rozpoczęliśmy opowiadaniem z pokazywaniem historii o krainie ,w której mieszkali ciekawi i tajemniczy Drewniaczkowie . Postać  Punchinello pokazuje, że każdy z nas jest wyjątkowy i zasługuje na szacunek. Wszystkim zainteresowanym polecamy książkę „ Jesteś wyjątkowy. Opowieść dla każdego” aut. Max Lucado.

                        

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia ogłoszony został 25 listopada 2002 roku, ale historia powstania pluszowej zabawki jest znacznie dłuższa i ma wiele wspólnego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Theodore’em Roosevelt’em.  Włączając się w obchody tego dnia poznaliśmy nieco historii, dzieci  miały okazję przedstawić swojego ulubieńca oraz wykonać własnego  papierowego misia.

                      

 

 

 

 

 

Przygotowania do obchodów DNIA POSTACI Z BAJEK

2 dni przed obchodami Dnia Postaci z Bajek  uczestniczki koła bibliotecznego zabrały się do intensywnej pracy i przygotowały 50 odznak dla uczniów, które tego dnia miały przebrać się za postać z bajki i wypożyczyć książkę. Pracy ogrom ale ile radości.

                     

                  

Szkolne Koło Biblioteczne - październik 2022 r.

Temat czytelniczego konkursu o baśniach wykorzystaliśmy na kolejnych zajęciach koła bibliotecznego. Najpierw sprawdziliśmy i utrwalaliśmy nasze wiadomości w tym temacie,
a następnie stworzyliśmy własne zaczarowane opowiadanie. Wyobraźnia i pomysły naszych dzieci są nieograniczone. Zabrakło nam przez to czasu na ustalenie tytułu, gdyż spór o niego nie został zakończony. Na szczęście, podobnie jak w baśniach, wszystko dobrze się skończyło, a dzieci
z uśmiechem na twarzach zajęcia opuściły.

                       

Czytanie dla pokoju

W nawiązaniu do hasła „Czytanie dla pokoju” ustanowionego na październikowe święto bibliotek, wybraliśmy na lekturę naszych zajęć baśń pt. „Królowa Śniegu”. Treść tej baśni przetrwała próbę czasu i jest nadal aktualna. Kawałki „przeklętego zwierciadła”, w którym świat jest przedstawiony jako zły dalej „krążą po świecie”.
Miejmy tylko nadzieję, że tak jak w baśni, siła miłości oraz przyjaźni pokona złą magię
i wszystko skończy się dobrze.

                              

HALLOWEEN

W Halloweenowym klimacie odbyły się nasze ostatnie październikowe zajęcia. Dzięki zabawie “Zgadnij kim jestem? “ uczniowie wcielili się w postacie wampirów, nietoperzy, mumii, pająków
i innych charakterystycznych dla tego święta stworów. Na lekturę naszego spotkania wybraliśmy książkę pt. “Jak pokonać Wampiry“.  To praktyczny poradnik dla wszystkich, którzy interesują się tymi mrocznymi postaciami.

                           

                        

 

Szkolne Koło Biblioteczne - wrzesień 2022 r.

W środę 28.09.2022 r. rozpoczęliśmy zajęcia Szkolnego Koła Bibliotecznego. Uczestnikami koła bibliotecznego są przesympatyczni, pełni czytelniczego zapału uczniowie z klas I-III.
Budowanie przyjaznej atmosfery i wzajemne poznawanie się, to najważniejszy cel naszego pierwszego spotkania.
Przyjemne połączyliśmy z pożytecznym. Stworzyliśmy własną grę, dzięki której poznawaliśmy zasady korzystania z biblioteki. Dzieci mogły rozruszać zasiedziałe w ławkach kości i zaprezentować umiejętności czytelnicze, a możliwość zdobycia medalu pobudziła je do działania.
Pozdrawiamy Wszystkich, którzy nie mogli być z nami tego dnia, życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i zapraszamy na kolejne spotkanie.

                          


Święta majowe w bibliotece szkolnej

Majowe święta to jedne z naszych ulubionych . W zaciszu biblioteki również  przygotowywaliśmy się na przeżywanie tego czasu w sposób wyjątkowy. W miłej atmosferze wykonywaliśmy prace plastyczne, słuchaliśmy legend i pieśni patriotycznych, opowiadaliśmy o naszym kraju jego symbolach narodowych. Po utrwaleniu wiadomości, wymianie poglądów doszliśmy do wniosku, że warto pielęgnować tradycje narodowe, określają przecież naszą tożsamość . Najważniejsze, że podczas tych zajęć zyskaliśmy coś unikalnego, coś, czego nie da się kupić, to wspólnie spędzony czas, który jest bezcenny i zostaje w naszej pamięci. 

           


 

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

8 kwietnia 2022 r. nasi pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci w poczet biblioteki szkolnej. Gościem spotkania była pani dyrektor Dorota Konopko.
Postacie z bajek, w które wcielili się uczniowie uczęszczający na zajęcia koła bibliotecznego zaprezentowali krótką inscenizację pt. „ Kłótnia Wróżek” .

W zabawnej i pełnej dobrego humoru atmosferze nasi najmłodsi czytelnicy poznali zasady poszanowania książek i korzystania z biblioteki szkolnej. Bezbłędnie odgadywali zagadki dotyczące znajomości bajek i baśni, pięknie nauczyli się krótkiego wierszyka, czym udowodnili, że w pełni są gotowi do złożenia uroczystej przysięgi. Królowa Książka tradycyjnie dokonała pasowania, każdego z nich. Prawomocni czytelnicy na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali dyplomy.
Spotkanie zakończyliśmy piosenką „ Pociąg do Książki”- naszym aktorom udało się  porwać do tańca uczniów i wychowawcę klasy 1c.
Nie obyło się bez sesji zdjęciowej  i pozowania na „ściance” z postaciami z bajek, w role których wcieliły się:

Oliwia Leśna kl.3a – Królowa Książka

Hania Pilczuk kl. 3a – Wróżka i Królowa Śniegu

Ania Sobczak kl.3a- Wróżka i Gerda

Blanka Kijewska kl.3a- Skrzat

Pola Janik kl. 3a-  Skrzat

Julia Mróz kl.3a- Krasnoludek i Pani w sukience balowej

Julia Siupka kl. 3a-  Krasnoludek i Śpiąca Królewna

Maja Nykiel kl.3a- Śnieżka i Małgosia

Wojtek Błażewicz- Kaj, Jaś ,Królewicz

Krysia Szpringer kl.3a – Czerwony Kapturek i Dziewczynka z zapałkami

Podobno nasi artyści  nie chcieli powrócić do rzeczywistości, pełni entuzjazmu wystąpili jeszcze dla widowni z klasy 3a i 3b J.
Każdego dnia możemy spotykać niesamowitych bohaterów, odwiedzać ciekawe miejsca, wystarczy tylko sięgnąć po odpowiednią  książkę , którą z pewnością znajdziecie w naszej bibliotece.

Zapraszam serdecznie i dziękuję Wszystkim za ten bajkowy dzień.

        


Wielka kłótnia w bibliotece!

Kto by pomyślał, że w zaciszu naszej szkolnej oazie spokoju, takie rzeczy się wyczyniają! A jednak. Z książek wymknęły się Wróżki i przygotowują się na uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów do grona czytelników. Odpowiedzialne za przebieg tej uroczystości, ciągle toczą boje, która lepiej zaprezentuje postacie z bajek. Próby do przedstawienia „Kłótnia wróżek” ciągle trwają i już niedługo nasi szkolni aktorzy przywitają najmłodszych  miłośników książek.

                    

 


Wiosna, wiosna ,wiosna ach to Ty…

Porządkami, wierszami Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej oraz Ewy Szelburg- Zarembiny przywitaliśmy tę wyjątkową porę roku w naszej bibliotece. Zabawa wierszem to doskonała forma spędzania czasu, dzieci z radością pokazują to, co recytują a przy tym wykonują wspaniałe prace plastyczne. Byliśmy zaskoczeni jak to zwierzęta potrafią spekulować i o nadejściu wiosny plotkować. Sami się o tym przekonacie, gdy wiersz Jana Brzechwy przeczytacie.

        

 


Biblioteka solidarna z Ukrainą

Wiersz dla dzieci, które mówią po polsku, i dla tych, które mówią po ukraińsku. One wszystkie potrzebują teraz bliskości i ciepła.

                      

                   


8 marca w bibliotece

Z okazji Dnia Kobiet uczniowie, którzy tego dnia uczestniczyli na zajęciach koła bibliotecznego, wykonali tulipany techniką origami. Podczas tworzenia pięknych tulipanów, rozmawialiśmy o kobietach. Bohaterkami naszych rozmów były panie, które można spotkać w książkach, filmach -  szczególnie jednak, te towarzyszące nam w codziennym życiu.

Cudowne jest to, że wyjątkowe dla naszych pociech są nie tylko księżniczki, Baba Jaga i królowe ale babcie, co smacznie gotują, mamy, co krzyczą i lekcji pilnują, ciocie, które czasami ze szkoły odbierają i siostry, które dokuczają :).

Za współudział w wykonaniu gazetki dziękuję uczniowi klasy IIIb –Mateuszowi Kinowskiemu.

Anna Czyżyk

                 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kochanowskiego
    ul. Kamieniecka 16
    72-320 Trzebiatów
    Sekretariat znajduje się w budynku szkoły przy ulicy Wodnej 2.
  • 913872355
    913872518

Galeria zdjęć